Saint Gervais

SAINT GERVAIS MONT-BLANC

Saint Gervais to jedna z ciekawszych propozycji dla wyjazdów organizowanych przez SKI KLUB PL. Charakterem przypomina stare klimatyczne stacje narciarskie. Jeżeli chodzi o samo miasteczko śmiało można je porównać do oddalonego o 10 km Chamonix czy też położonemu praktycznie po sąsiedzku Megeve. Może nie jest tak eksluzywna i snobistyczna jak właśnie Megeve, ale nie jest też tak droga i nie odstrasza cenami przeciętnego narciarza

Saint Gervais Mont Blanc równie często nazywana Saitn Gervais Les Bains należy do najstarszych stacji alpejskich i zachowała ten charakter zupełnie odstający od supernowoczesnych ośrodków zimowych. Kolorowe i ciekawie wyglądające domki, niektóre przypominające ilustracje ze starych bajek, brak budowli o wielkich rozmiarach i spokojna atmosfera niewielkich uliczek wyróżnia to miasteczko od wielu innych. Słowo Les Bains dodane do nazwy stacji oznacza w języku francuskim uzdrowisko, w tym przypadku jest to jedne z najstarszych uzdrowisk alpejskich działające już w XIX wieku, sławne dzięki występujących tutaj wodom termalnych. Wiele hoteli i pensjonatów oferuje dodatkowe usługi SPA, zazwyczaj są to obiekty droższe i o wysokim standardzie, ale są też takie o całkiem przystępnych cenach. Jeżeli dodamy, że St. Gervais leży w przepięknym i osławionym obszarze Evasion Mont Blanc to oznaczać musi tylko jedno, że jest to miejsce wyjątkowe. Wszystkie stacje tego obszaru mają niepowtarzalny klimat, a bliskość najwyższej góry Europy – Mont Blanc u stóp której stacja jest niemalże bezpośrednio położona to dopełnienie całości. Następna dolina to już sławne Chamonix, ze względu na ogrom i wyjątkowość obszaru opisywane jest oddzielnie. 

Obszar Evasion Mont Blanc to 460 km tras i ponad 200 wyciągów. Na tym ogromym obszarze każdy narciarz znajdzie odpowiednie warunki dla swojego poziom zaawansowania.

Podczas naszego pobytu w St.Gervais dla chętnych organizujemy wycieczkę do oddalonej zaledwie 10 km słynnej stacji Chamonix.

Za każdym razem gdy przebywamy w stacjach obszaru Evasion Mont Blanc organizujemy dla zainteresowanych jednodniową wycieczkę do tej przepięknej i historycznej stacji, z St. Gervais do Chamonix jest wyjątkowo blisko. Jeżeli jednak wspominamy niedalekie Chamonix, to w odróżnieniu od tej znanej miejscowości, która jest warta swojej sławy, to nie ulega wątpliwości, Saint Gervais daje równie ciekawe możliwości narciarskie. Oprócz imponującej ilości tras całego obszaru, połączonych ze sobą tak, że nie musimy poruszać się skibusami aby dotrzeć w najdalsze jego krańce, mamy tutaj dużo więcej spokoju, nie ma tutaj takich tłumów, a i na trasach jest o wiele luźniej. 

Główne stacje wchodzące w skład obszaru to: Megeve, La Giettaz, Saint-Gervais, Saint-Nicolas de Veroce, Combloux, Les Contamines. Cały obszar Evasion Mont Blanc oferuje narciarzom 460 km tras narciarskich, bardzo zróżnicowanych pod względem poziomu trudności i o odmiennym charakterze. Są tutaj trasy dla ambitnych narciarzy, jak i widokowe zjazdy dla tych, którzy postanowili spędzać czas w pięknym alpejskim klimacie traktując narty tylko jako dodatek do przygody.,

Saint Gervais jest bezpośrednio połączona z większością stacji obszaru, dlatego została wybrana na miejsce organizowanego przez Ski Klub PL wyjazdu narciarskiego. Oprócz tej uroczej miejscowości na uwagę zasługują również pozostałe stacje należące do karnetu Evasion Mont Blanc. Głównym ośrodkiem tego wielkiego składającego się z trzech masywów (Rochebrune, Mont d’Arbois, Jaillet) obszaru jest Megeve (1100 m n.p.m.). W pobliżu tej stacji jest większość najprzyjemniejszych, najlepiej nasłonecznionych tras o umiarkowanym stopniu trudności. Nie powinno to dziwić, gdyż Megeve wzorowane na szwajcarskim St. Moritz jest ulubioną stacją francuskiego High Life, aktorów i osób z pierwszych stron gazet całego świata. Wysokie ceny hoteli oraz doprowadzone do perfekcji, bezpieczne i idealnie przygotowane stoki to wizytówka tej stacji zaliczanej do grona najbardziej ekskluzywnych we Francji. Warto zwiedzić również samo miasteczko, nie tylko żeby poczuć klimat arystokratycznego narciarstwa, ale żeby zobaczyć wspaniałe odrestaurowane przedwojenne wille przerobione na hotele lub domy dla najbogatszych i przespacerować się pięknymi wąskimi uliczkami wypełnionymi małymi restauracjami.

Jedną z licznych zalet obszaru Evasion Mont Blanc są piękne widoki. Praktycznie z kazdej stacji obszaru mamy doskonały widok na Masyw Mont Blanc. 

W obszarze Evasion Mont Blanc mamy do dyspozycji ponad 200 wyciągów narciarskich. W karnecie mamy do dyspozycji 6 stacji narciarskich.

Sama stacja Megeve oferuje 169 km tras zjazdowych oraz szeroką gamę ofert pozanarciarskich. Jest tutaj ogromy kompleks sportowy z basenem i sauną, kortami tenisowymi, salą do gier zespołowych, lodowiskiem, ścianą do wspinaczki, kręgielnią etc. W centrum stacji mieści się kasyno i odkryte lodowisko oraz wiele klubów i pubów w tym trzypoziomowa dyskoteka.

Combloux położona na wysokości 971 m n.p.m. to mała rodzinna stacja o spokojnym alpejskim charakterze wyspecjalizowana w organizowaniu atrakcji również dla najmłodszych narciarzy. Są tam rozległe tereny do nauki jazdy, ale także bardzo ciekawe trasy dla lepszych technicznie narciarzy, w sumie do dyspozycji mamy 63 km oznakowanych tras. Combloux wyrosła w cieniu oddalonego o 4 km Megeve mimo to zachowała swoją odrębność i atmosferę małej sabaudzkiej miejscowości. Na uwagę zasługuje to, że Combloux posiada wspaniały widok na masyw Mont Blanc, chyba najpiękniejszy ze wszystkich stacji tego obszaru, często zamieszczany na widokówkach i zdjęciach reklamowych.

 

Les Contamines (1164 m n.p.m.) pełna nazwa stacji brzmi Les Contamines Monjoje to stara sabaudzka wioska otoczona lasem położona na końcu pięknej doliny w południowym kierunku od St. Gervais. Ta jedna z najwyżej położonych stacji obszaru charakterem nawiązuje do sąsiednich mniejszych miejscowości. Drewniane, przyjemne apartamenty oraz mała popularność wśród zagranicznych turystów sprawiła, że wioska nie uległa komercjalizacji widocznej w bardziej popularnych ośrodkach tego obszaru. Kiedyś osobny teren narciarski, obecnie połączona z obszarem Evasion Mont Blanc. Tereny narciarskie od 1200 do 2500 m o dużym zróżnicowaniu ze względu na poziom trudności.

Saint Nicolas de Veroce (1150 m n.p.m.) to jedna z mniejszych stacji obszaru Evasion Mont Blanc. Autentyczna stara góralska wioska czaruje wspaniałymi widokami i urzeka panującym w okolicy spokojem. Można tu spotkać drewniane chaty kryte gontem, tradycyjne alpejskie farmy, mały barokowy kościółek z kamienia. W około tego bardzo malowniczego miejsca majestatyczne szczyty Aigulle Verte (4122 m), Domes de Miages (3425 m), Bionnassay (4051 m) i Aigulle de Varan (2544 m) tworzą one scenerię wręcz bajkową. Idealne miejsce dla rodzinnych wyjazdów, a także dla osób, które nie lubią zbyt zmodernizowanych i zatłoczonych stacji.

 

Les Contamines Montjoje jest najwyżej położoną stacją obszaru Evasion Mont Blanc. Kiedyś była odrębną stacją, obecnie wchodzi w skład tego obszaru. Tutaj znajdziemy najwięcej tras dla ambitnych narciarzy. 

Tramway du Mont-Blanc to jedna z atrakcji Saint Gervais. Trasa rozpoczyna się na stacji Le Fayet. Ostatni przystanek to położona na wyskokości 2372 metrów stacja Nid d’Aigle.

Jeżeli komuś byłoby mało tutejszych tras, choć trudno w to uwierzyć, może odwiedzić sąsiednią dolinę Chamonix z dostępną paletą niezliczonych atrakcji. Do Chamonix z Saint Gervais można się nawet dość łatwo przedostać np. samochodem, busem lub przy pomocy jednej z większych atrakcji Saint Gervais czyli Tramwajem Mont Blanc. Jeżeli tylko dopisze pogoda i chęci można skorzystać z widokowego przejazdu tą „wizytówką” stacji. „Tramway Mont Blanc” (TMB) ma swój początek w sąsiadującej z St.Gervais niższej stacji Le Fayet (580 m n.p.m.). Jeżeli wsiądziemy w St. Gervais w okresie letnim to po godzinie docieramy na imponującą wysokość 2372 m n.p.m. do Nid d’Aigle. Po dotarciu na szczyt widzimy niesamowitą panoramę wielkich alpejskich szczytów, jest stąd bardzo dobrze widoczny „jęzor” spływającego lodowca Bionnassay. W okresie zimowym, który bardziej nas interesuje można jedynie dojechać do niższej stacji Bellevue 1794 m n.p.m. (równie piękne widoki masywów i lodowca), skąd kolejką linową przejechać do Les Houches, terenu narciarskiego oddalonego 6 km od Chamonix i należącego do jego obszaru narciarskiego.

Podczas samej jazdy tramwajem mamy również okazję podziwiać zapierające dech w piersiach widoki ośnieżonych największych alpejskich szczytów, gdyż jest to trasa typowo widokowa. Mijamy wydrążone w skale tunele, miejscami wagon pnie się prawie po krawędzi góry, co dostarcza dodatkowych emocji. Tramwaj MB jest jedną z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w tym ciekawym obszarze narciarskim. 

Jeżeli dodamy do tego ciekawe miejsca w regionie Chamonix, to od razu trzeba pogodzić z faktem, że nie jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkich interesujących miejsc podczas tygodniowego pobytu w tym regionie i trzeba będzie przyjechać tutaj jeszcze raz. Należy też pamiętać, że Chamonix to osobny obszar narciarski i obowiązuje tu inny karnet. 

Wszystkich którzy chcieliby zjechać kultową i znaną na całym świecie Vallee Blanche informujemy, że możemy zorganizować taki zjazd podczas każdego naszego wyjazdu do Saint Gervais. Warunkiem zorganizowania zjazdu jest odpowiednia grupa chętnych narciarzy (4-5 osób) oraz odpowiednie warunki pogodowe. Zjazd z Valle Blanche jest dodatkowo płatny i wiąże się z dodakowymi kosztami przejazdu do Chamonix, karnetu, wypożyczenia specjalistycznego sprzętu itp. Szczegóły będą omawiane podczas spotkań, już na miejscu w stacji. 

Klubowicze zainteresowani uczestnictwem w zjeździe z Vallee Blache mogą wypożyczyć specjalistyczny sprzęt z naszej wypożyczalni. 

Żeby zjechać z Vallee Blanche musimy najpierw wjechać na szczyt Aiguille du Midi, a następnie przejść dość trudną granią do początku zjazdu.

Zjazd Valle Blanche jest niezapomniają przygodą. Zachwycające widoki na „morze lodu” oraz niesamowite szczyty to tylko część tych przygody. 

Vallee Blanche nie jest trasą w dokładnym tego znaczeniu, ponieważ nie jest przygotowywana. Jest to „dziki”  zjazd po lodowcu Mer de Glace. 

Jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc jest wąska grań prowadząca z Aiguille du Midi do początku zjazdu Valle Blanche.

Zjazd ciągnący się przez Vallee Blanche liczy ponad 20 km. Zjeżdzając szybko można dojechać do końca po ok 1,5 – 2 h.

Zjazd Valle Blance nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest też super trudny. Najwększym niebezpieczeństwem są szczeliny lodowe. 

Specjalistyczny sprzęt potrzebny do przejścia trudnych odcinków na Vallee Blanche można wypożyczyć w naszym klubie lub na miejscu.

Do zjazdu z Vallee Blanche pomożemy wam dobrać odpowiedni sprzęt narciarski, bo i warunki są tutaj nietypowe.