Chamonix

Chamonix 

Chamonix (1050 m n.p.m.) to jedna z najstarszych i jednocześnie najsłynniejsza stacja narciarska w całych Alpach. Jest też stolicą światowego alpinizmu do której zjeżdżają tłumy miłośników wspinaczki z całego świata. Ta legendarna już miejscowość plasuje się w czołówce rankingów najczęściej odwiedzanych miejsc nie tylko we Francji, ale i na świecie, wszystko to za sprawą a raczej dzięki położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższej góry naszego kontynentu Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Miasteczko Chamonix leży w malowniczej dolinie rzeki Arve, między wysokimi pasmami alpejskimi. Od północno-wschodniej strony wznosi się masyw Aguilles Rouges z najwyższym szczytem Le Brevent (2526 m) a naprzeciwko, na południu, masyw Mont Blanc. Samo miasteczko wciśnięte między te dwa wielkie masywy robi na turystach ogromne wrażenie, wydaje się, że góry są na wyciągnięcie ręki jednocześnie otaczając stacje tak, że nawet słońce przedostaje się tutaj z trudem. Na skutek ciasnego otoczenia wielkimi górami Chamonix przez większą część zimowego dnia jest zacienione co tworzy w tym miasteczku wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Nie tylko piękne położenie sprawia, że jest to jedna z najbardziej malowniczych górskich miejscowości, gdyż w odróżnieniu od większości popularnych francuskich stacji narciarskich ta zachowała swój alpejski klimat. Francuzi nie popełnili tutaj swojego powszechnego błędu i przy rozbudowie miasta wokół historycznego starego centrum nie postawili betonowych straszydeł jak to zdarzało się w innych dużych francuskich stacjach.

Chamonix to magnes dla turystów z całego świata i nowe obiekty musiały powstawać aby pomieścić coraz większą ilość odwiedzających miasto gości, jest tutaj wiele nowych hoteli, nie brakuje też tych najdroższych i najbardziej luksusowych, wszystkie jednak całkiem nieźle wkomponowują się w ogólną atmosferę malowniczego kurortu. Miasto było rozbudowywane wzdłuż głównej drogi (rue Docteur Pacard) równoległej do Arve, dzisiaj zarówno ona jak i kilka przylegających do niej uliczek oraz główny pl. Balmat są zamknięte dla samochodów tworząc turystyczne centrum ze sklepami, restauracjami innymi atrakcjami dla spacerujących turystów. Trzeba pamiętać, że jak w przypadku tego rodzaju popularnych i znanych na całym świecie miejsc nie jest tutaj tanio. Wysokie ceny dotyczą nie tylko typowych usług turystycznych jak noclegi czy gastronomia, ale również opłat za wyciągi i kolejki linowe a te są tutaj naprawdę imponujące i docierają do najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc. Ogólnie charakteryzując całe Chamonix można żartobliwie stwierdzić, że wszystko tutaj jest „naj”, złośliwi dodają że dotyczy to również cen. Częstym sposobem na pomniejszenie kosztów a jednoczesne odwiedzenie Chamonix jest pobyt w sąsiadujących z nim miejscowościach narciarskich tym bardziej że istnieje tutaj możliwość wykupienia odpowiedniego karnetu umożliwiającego jazdę po trasach w kilku stacjach należących do obszaru Mont Blanc. Również podczas naszych wyjazdów pod szyldem Ski Klub PL do pobliskich stacji narciarskich organizujemy przynajmniej jednodniowy wyjazd do Chamonix. Klubowicze mają tutaj do dyspozycji legendarne tereny narciarskie połączone z najpiękniejszymi alpejskimi widokami. To tutaj w 1924 odbyła się pierwsza Olimpiada Zimowa a wspaniałe wyciągi dowiozą wszystkich do wysokich obszarów kiedyś dostępnych tylko dla alpinistów.

Jedną z większych atrakcji turystycznych i prawie obowiązkowym punktem programu wszystkich wycieczek do Chamonix jest wjazd kolejką linową na szczyt Aiguille du Midi (Południowa Iglica). Przy jej pomocy dostaniemy się na wysokość 3842 m n.p.m. a panorama alpejskich szczytów widziana z tego miejsca robi niezapomniane wrażenie na każdym, kto zdecydował się na przejazd tą do niedawna uznawaną za najwyższą kolejkę linową świata. Sam wjazd na szczyt tej groźnie wyglądającej granitowej skały dostarcza sporo emocji, choć już dość dawno utraciła prymat najwyższej na świecie to różnica poziomów jaką pokonuje jest imponująca i nie ma konkurencji w Europie. Startując z 1035 m n.p.m. poprzez jedną stację pośrednią dojedziemy na wysokość 3802 m n.p.m. na wielki taras widokowy, ci którzy chcą się dostać jeszcze 40 m wyżej mogą za niewielką dodatkową opłatą kilku euro skorzystać z wykutej w skale windy, która podniesie nas do najwyższego punktu Iglicy 3842 m n.p.m., wrażenia gwarantowane! Pobyt na szczycie jest często wykorzystywany przez alpinistów do aklimatyzacji wysokościowej przed wejściem na Mont Blanc. To jeszcze nie wszystko, jak komuś byłoby mało tych atrakcji może stąd dostać się panoramiczną kolejką linową na stronę włoską. Możliwe jest to dzięki połączeniu „Iglicy” z Punta Helbronner (3462 m n.p.m.) już po stronie włoskiej, ten pięciokilometrowy odcinek kolejka pokonuje w 30 minut a zapierające dech w piersiach widoki z wagonika kolejki są nie do opisania. Następny ostatni etap to zjazd kolejką La Palud do starego i malowniczego włoskiego miasteczka Courmayeur. To właśnie ten włoski kurort połączony jest z francuskim Chamonix słynnym tunelem drogowym Mont Blanc.

Jednak dla narciarzy, którzy wjechali na Aiguille du Midi największym wyzwaniem jest prowadząca stąd osławiona i legendarna 17 kilometrowa trasa Valle Blanchee, którą można zjechać w okolice samego Chamonix. Chociaż nazwanie jej trasą nie jest zbyt precyzyjne, to raczej zjazd na dziko po pełnym „niespodzianek” terenie. Żeby dostać się na trasę Valle Blanchee musimy zejść kawałek z Aiguille du Midi wąską granią zabezpieczoną jedynie cienką liną, co już jest pewnym wyzwaniem, szczególnie jeżeli dokonujemy tego w narciarskim ekwipunku. Trasa praktycznie zaczyna się od momentu schodzenia, jej początek podawany przez przewodniki to 3812 m n.p.m. i choć oficjalnie stopień trudności przyjmuje się między oznaczeniem niebieskim a czerwonym nie można jej lekceważyć. To nie nachylenie stoku jest tutaj najważniejsze, ale jazda po pełnym niebezpieczeństw terenie. Jazda na lodowcu w którym nie brakuje szczelin, niektóre płytkie i wąskie a niektóre szerokie i bardzo głębokie, często przysypane śniegiem niczym pułapka dla zbyt pewnych siebie narciarzy stwarza poważne ryzyko utraty zdrowia lub życia. Jazda po tym dzikim terenie powinna odbywać się w towarzystwie wynajętego na miejscu przewodnika.

Inną ciekawą atrakcją podczas pobytu w Chamonix jest górska podróż wagonem kolejki zębatej o nazwie „Tramway Monetnvers”. Kolejka ta podczas swojego podjazdu przewiezie nas o prawie kilometr wyżej do miejsca gdzie roztacza się niesamowity widok na lodowiec Mer de Glace. Kilka minut pieszo od Dworca Kolejowego w Chamonix mamy przystanek, gdzie Tramway zaczyna swoją podróż i po 25 minutach jazdy połączonej z urzekającymi alpejskimi widokami dowiezie nas na wysokość 1913 m n.p.m. Oprócz podziwiania dolnego odcinka Mer de Glace możemy tutaj zjechać kolejką linową lub zejść po metalowych skodach (opcja dla osób o dobrej kondycji fizycznej) niżej do samego lodowca i zwiedzić mieszczącą się tutaj jaskinie lodową. Jest tutaj też maleńkie muzeum fauny alpejskiej, stary stylowy Hotel Montenvers i restauracja. Z tego miejsca narciarze, którzy zjechali po legendarnej trasie Valle Blanche mogą w komfortowy sposób dostać się kolejką „Tramway Montenvers” z powrotem do centrum Chamonix.

Wśród narciarzy można czasem usłyszeć opinię, że Chamonix nie jest idealnym obszarem pod względem narciarskim. Wielu z nich twierdzi, że ten fatycznie piękny teren jest dość męczący jeżeli jest się tutaj dłużej i chce się jeździć w wielu stacjach obszaru. Wynika to z tego, że poszczególne tereny narciarskie nie są ze sobą połączone i trzeba się między nimi poruszać ski-busami lub samochodem. Tak faktycznie jest, ale też obiektywnie trzeba przyznać, że nudzić się tutaj nie można a niesamowite widoki alpejskich masywów z pewnością zrekompensują tę małą niedogodność. Najwyższe i groźnie wyglądające szczyty w bezpośrednim sąsiedztwie tras narciarskich, bardzo ciekawe zjazdy w dzikim terenie i inne atrakcje tego magicznego miejsca nierozerwalnie związanego z historią światowego narciarstwa sprawiają, że każdy szanujący się narciarz musi odwiedzić Chamonix.

Jednym z bardziej popularnych i znanych terenów narciarskich często odwiedzanych podczas klubowych wyjazdów jest leżąca 6 km w dół doliny od Chamonix stacja Les Houches. Są to tereny dość zróżnicowane pod względem trudności, mamy tutaj całkiem przyjemne trasy dla rekreacyjnego narciarstwa a także te najtrudniejsze dla najlepszych narciarzy. Tereny narciarskie rozciągają się od 900 do 1900 metrów wysokości w większości zalesionym obszarze. Drzewa otaczające sporą część terenów narciarskich dają wymierne korzyści w czasie, gdy aura nie sprzyja narciarzom, gdyż dają schronienie przed silnym wiatrem i zamiecią śnieżną. Les Huches znana jest z dość trudnej i wymagającej trasy „Verte des Huches” na której mogą się sprawdzić najbardziej ambitni narciarze oraz cyklicznej międzynarodowej imprezy która się tutaj odbywa Kandahar World Downhill Ski Championhips. Podczas sezonu trasa tego trudnego zjazdu (870 m różnica poziomów i 3343 m długości) udostępniona jest dla wszystkich narciarzy. Gdy podczas imprez organizowanych przez Ski Klub PL mieszkamy w sąsiednim terenie narciarskim Ewasion Mont Blanc możemy się dość szybko dostać do Les Huches przy pomocy kolejki „Tramway Mont Blanc” . Więcej o tym w opisie stacji St. Gervais.


Inną i chyba jedną z bardziej znanych stacji obszaru której nie można pominąć będąc w Chamonix jest Argentiere – Les Grands Montets. Stacja ta znana jest na całym świecie dzięki rozległym terenom do jazdy poza trasami. Tereny narciarskie rozciągają się od 1235 m do 3300 m n.p.m. To tutaj mamy do dyspozycji osławiony zjazd Les Grands Montets – Argentiere o długości 8,5 km i różnicy poziomów 2000 m . Ponieważ wiele zjazdów prowadzi po lodowcu trzeba tutaj zachować czujność u uważać na lodowcowe pułapki. Po wjeździe na szczyt Grand Montets (dostaniemy się na niego gondolą Lognan), mamy gwarantowane wrażenia zarówno widokowe tej jednej z najpiękniejszych tras regionu jak i tych związanych z samym zjazdem. Gdy panują tutaj dobre warunki śniegowe zaawansowani narciarze mają możliwość zjechania z Grand Montets aż do Mer de Glace (Pas de Chevre).

Dla mniej wymagających narciarzy polecamy obszar połączonych dwóch stacji Le Tour 1462 m n.p.m. i Vallorcine 1264 m n.p.m. Jest to idealne miejsce dla rodzinnego pobytu. Trasy łatwe, wyciągi blisko od apartamentów i słoneczne stoki wszystko to razem tworzy doskonałe miejsce nawet dla tych, którzy stawiają swoje „pierwsze kroki” na nartach.

Należy pamiętać, że w Chamonix mamy do wyboru różne warianty karnetów, niektóre z nich obejmują tylko część obszaru Chamonix. Największy obszar mamy po wykupieniu karnetu Mont Blanc Unlimited dający również możliwość przejazdu na stronę włoską ze szczytu Aiguille du Midi. Więcej informacji na temat obszaru i cen karnetów zalecamy pobrać z aktualnych francuskich stron internetowych Chamonix.