Valloire / Valmeinier

Valloire / Valmeinier

Obszar narciarski Valloire – Valmeinier to jeden z ciekawszych regionów narciarskich francuskiej Sabaudii. Obszar ten położony na zboczach doliny Maurienne, naturalnego korytarza łączącego Francję z Włochami, charakteryzuję się dużym nasłonecznieniem tej części Alp, ale również obfitymi opadami śniegu. Gwarancją dobrych warunków śniegowych jest także to, że z dostępnych 150 km tras 70 % leży powyżej granicy 2 tyś m. n.p.m. W niektórych opisach prezentujących stację możemy spotkać określenie „małe trzy doliny” lub „mniejsze wydanie trzech dolin”, porównanie takie jest całkiem trafne (oczywiście zachowując odpowiednie proporcję), trasy obszaru Valloire – Valmeinier, podobnie jak słynne Trois Vallees usytuowane są na trzech masywach górskich. Podobnie jak w Trois Vallees narciarze mogą poruszać się po całym obszarze nie zdejmując nart, mając do dyspozycji wspaniałe szerokie trasy otoczone równie malowniczymi krajobrazami i skąpane w tym samym południowym słońcu. Porównanie z największym obszarem narciarskim świata jakimi są Trois Valles prawdopodobnie spowodowane jest też niewielką odległością Valloire – Valmeinier od tego niesamowitego narciarskiego raju. Zaledwie nieco ponad 20 km od Valloire znajduje się miejscowość Orelle skąd w 15 min przy pomocy nowoczesnej kolejki linowej 3 Vallees Expres przedostaniemy się na obszar narciarski Val Thorens należącego do słynnych Trzech Dolin. Podczas naszych klubowych wyjazdów, jeżeli tylko dopisuje pogoda, SKI KLUB PL organizuje jednodniową wycieczkę do tego największego i najbardziej znanego obszaru właśnie wykorzystując skrót w Orelle. Będąc już w Orelle za niewielką dopłatą do karnetu przedostajemy się na wysokość 2300 m i możemy przez cały dzień szusować po obszarze Val Thorens, można też rozszerzyć karnet na cały obszar 3 Vallees. Rozszerzenie karnetu na całe 3 doliny jest możliwe, ale nie ma specjalnego sensu. Nie liczcie, że podczas naszego jednodniowego wypadu do największego obszaru narciarskiego na świecie liczącego 600 km tras będziecie mieli szanse dostać się dużo dalej poza obszar Val Thorens , trzeba bowiem pamiętać, żeby o odpowiedniej godzinie zdążyć wrócić do Orelle. Jeżeli nie uda nam się załapać na ostatni zjazd to pozostaje nam powrót tradycyjną drogą co w przybliżeniu wynosi jakieś 150 km ! Do zwiedzenia całego obszaru potrzeba przynajmniej kilku dni, ale już sama wizyta w jednej dolinie gdzie położona jest stacja Val Thorens to dla osób będących tutaj po raz pierwszy będzie wspaniałą przygoda jaką niewątpliwie jest jazda po najsłynniejszym narciarskim obszarze Europy.

W skład obszaru Valloire – Valmeinier wchodzą trzy stacje narciarskie: Valloire, Valmeinier 1500 oraz Valmeinier 1800.
Valloire położone na wysokości 1430 m n.p.m. to urokliwa tradycyjna miejscowość alpejska z ryneczkiem, starym kościołem, góralskimi domami i przyjemnymi uliczkami. Tradycje narciarstwa sięgają tutaj roku 1935 kiedy to powstały pierwsze hotele dla odwiedzających miasteczko miłośników dwóch desek. Od tego czasu w stacji nastąpiło szereg zmian, przeszła znaczną modernizację a obecnie jest piękną stacją narciarską w klimacie czysto alpejskim bez wielkich apartamentowców typowych dla sztucznych francuskich „stacji z probówki”. Oczywiście w około starej części miasteczka wybudowano wiele nowych hoteli i apartamentów dla coraz większej liczby turystów, jednak wszystkie one zostały w bardzo przyjazny sposób wkomponowane w tradycyjną zabudowę. W stacji organizowanych jest wiele imprez artystycznych i kulturalnych zarówno w lecie jak i zimie a odwiedzający miasteczko turyści mogą zakosztować tradycyjnej sabaudzkiej kuchni, gdyż nie brakuje tutaj klimatycznych góralskich restauracji serwujących rodzime potrawy. Oprócz miejscowych typowo góralskich zabaw i uroczystości, typowo góralskiego targu z tradycyjnymi serami i wędlinami organizowany jest tutaj w połowie stycznia międzynarodowy konkurs rzeźb lodowych. Valloire znane jest także dzięki wyścigowi kolarskiemu Tour de France, który często przejeżdża przez Valloire stacja bowiem leży u podnóża przełęczy Galibier, najwyższego przesmyku Alp na trasie tego wyścigu. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów górskich Tour de France i stało się znakomitą promocją tej przepięknej miejscowości.
O Valloire stało się jeszcze głośniej za sprawą Mistrza Świata w slalomie i wielokrotnego zwycięzcy zawodów Pucharu Świata Jean-Baptiste’a Grange’a. Pochodzi on właśnie z tej miejscowości, tutaj jest jego klub a jego sylwetkę i zdjęcia można spotkać na każdym kroku, gdy poruszamy się po stacji. W Valloire nie będziemy narzekać na nudę, miasteczko ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną więc jest co robić po nartach. Oprócz restauracji serwujących lokalną kuchnię są tutaj puby i dyskoteki, w centrum stacji znajduje się lodowisko, jest kino i kręgielnia, ściana wspinaczkowa oraz siłownia. Organizowane jest wiele dodatkowych atrakcji: paralotnie, psie zaprzęgi, zabawy narciarskie dla dzieci oraz wiele innych.

Drugą stacją obszaru jest miejscowość Valmeinier 1500, jest to również stara osada z domami wybudowanymi w tradycyjnym stylu z szarego kamienia. Ta stara alpejska wioska znana dawniej głównie z uprawy roli i górnictwa (nazwa Valmeinier pochodzi od Val des mines czyli dolina minerałów). Niestety mimo ciężkiej pracy jaką wykonywali miejscowi uprawiając żyto czy wydobywając miedź i ołów nie wystarczały aby mieszkańcy mogli się z tego utrzymać. Życie tutaj nie było łatwe co powodowało stopniowy odpływ młodych ludzi z tego terenu. Wioska stopniowo upadała, zamknięto szkołę a Valmeinier powoli się wyludniało. Decyzja lokalnych władz o przekształcenie wioski w stację narciarską i postawienie na rozwój turystyki okazało się bardzo dobrym posunięciem i niewątpliwie uratowało tę miejscowość. Od lat 70 tych XX wieku zaczęto inwestować duże pieniądze w rozwój infrastruktury narciarskiej. W latach 80 tych połączono Valmeinier z Valloire oraz wybudowano nową bazę noclegową na wysokości 1800 m tworząc trzecią stację narciarską Valmeinier 1800. Obecnie Valmeinier 1500 jest uznawana za najładniejszą stację regionu przyciągającą miłośników narciarstwa i alpejskiej przyrody stroniących od wielkich kombinatów narciarskich. Zresztą cały obszar Valloire – Valmeinier znany jest z przyjaznej atmosfery małych urokliwych stacji narciarskich, gdzie mimo coraz większej ilości turystów udaje się zachować niepowtarzalny klimat dawnych spokojnych kurortów narciarskich.

Trzecią stacją obszaru jest wspomniane Valmeinier 1800, wybudowana by pomieścić wszystkich którzy zachwycili się urokiem tego obszaru położonego pośrodku dwóch Parków Narodowych Ecrins i Vanoise. Mimo, że miejsca noclegowe powstały pod koniec XX wieku a stacja w porównaniu z sąsiednimi miejscowościami jest dość nowoczesna, całość znakomicie wkomponowała się w alpejski krajobraz. Domy wybudowane są w stylu Chalet, z dużą dbałością by nie stworzyć zwalistych wieżowców i betonowych straszydeł. Większość apartamentów jest niskich z dużymi tarasami z widokiem na centrum stacji (budynki rozmieszczone są w kształcie podkowy okalającej stację). Wszystko to z dużą ilością drewna, którymi obłożone są nowo powstałe budynki co dodatkowo sprawia, że stacja nabiera spokojnego klimatu pasującego do pozostałych miejscowości.

Niewątpliwie Valloire – Valmeinier jest bardzo interesującym terenem narciarskim, który swoją oryginalnością (przyjemne miasteczka obszaru odbiegają od typowych stereotypów dot. francuskich stacji), ciekawym położeniem terenów narciarskich i całkiem sporą iloscią tras (150 km) dostępnych w jednym karnecie wyróżnia ten obszar nie tylko w regionie ale również w całej Francji. Możliwość jazdy po pięciu zboczach poprzez trzy doliny daje niesamowitą frajdę i nie pozwala na szybkie znużenie monotonnością terenów narciarskich co podkreślają narciarze „wyjeżdżeni” w wielu podobnych stacjach. W połączeniu z przyjaznymi i uroczymi miejscowościami tego obszaru otoczonego Parkami Narodowymi zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów szukających oprócz przyjemności jazdy na nartach także obcowania z piękną alpejską przyrodą. Jest to też wymarzona stacja dla narciarzy unikających wielkich zatłoczonych kompleksów narciarskich zalanymi asfaltem i otoczonych betonowymi hotelami. Obszar Valloire – Valmeinier posiada doskonałą infrastrukturę narciarską (nowoczesne gondole, szybkie i szerokie wyciągi krzesełkowe) zachowując jednocześnie atmosferę przyjaznej turystom wioski alpejskiej (Valloire, Valmeinier 1500).