Praz sur Arly

Praz sur Arly

Praz sur Arly jest malowniczą niemal pocztówkową wioską alpejską a jednocześnie ośrodkiem narciarskim należącym do pięknego obszaru Espace Diamant Ski Area. Jednym z większych walorów tego miasteczka jest to, że zachowało ono swój sabaudzki klimat alpejskiej wsi z małymi uliczkami i typową górską architekturą. Wszystkie nowo powstałe ośrodki musiały być budowane w podobnym alpejskim stylu a głównym materiałem budowlanym było drewno i kamień, dzięki czemu ten narciarski kurort wydaje się być wymarzonym miejscem dla narciarzy, którzy oprócz jazdy po malowniczych trasach chcą odpocząć od zatłoczonych i ruchliwych narciarskich kombinatów.

Praz sur Arly zostało docenione przez odwiedzających narciarzy właśnie za alpejski urok oraz piękne tereny narciarskie kilku połączonych z sobą miejscowości. Że są to tereny wyjątkowe świadczy fakt, że to właśnie w Praz sur Arly jest gospodarzem odbywającego się każdego roku w styczniu Festiwalu balonów na gorące powietrze (International Hot Air Balloon Festiwal Praz sur Arly) a widok unoszących się nad tymi malowniczymi terenami ponad 30 kolorowych wielkich balonów tworzy atmosferę niemal bajkową. W skład obszaru narciarskiego Espace Diamant wchodzi kilka równie przyjemnych i malowniczych miejscowości narciarskich: Crest Voland/Cohennoz, Flumet, Notre Dame Bellecombe, Les Saisies i Praz sur Arly, poszczególne stacje obszaru są połączone wyciągami i wszystkie są obsługiwane w jednym karnecie Espace Diamant.

Trasy całego obszaru są na tyle urozmaicone że zadowoleni będą zarówno początkujący narciarze jak i ci bardziej wymagający lubiący wyzwania i jazdę w trudniejszym terenie. Na większości tras towarzyszy narciarzom doskonale widoczny i wydający się być w zasięgu rzutu kamieniem najwyższy szczyt kontynentu Mont Blanc. Nic dziwnego, słynne Chamonix położone u podnóża tej najwyższej alpejskiej góry oddalone jest o zaledwie o 30 km jazdy drogą sam Mont Blanc w linii prostej jest jeszcze bliżej. Miasteczko położone jest na wysokości 1035 m n.p.m. a trasy narciarskie sięgają do wysokości 2000 m n.p.m. Standardowy karnet jaki oferowany jest przy większości naszych wyjazdów do Praz sur Arly to Espace Val d’Arly obejmujący 120 km tras zjazdowych, i są to 4 z 5 stacji obszaru poza stacją Les Saisies. Po rozszerzeniu karnetu na cały obszar Espace Diamant mamy już wszystkie stacje i łącznie 185 km tras narciarskich. Stację połączone są siecią wyciągów i tras narciarskich i nie sprawią większych trudności poruszanie się po wszystkich trasach obszaru. Do ciekawszych połączeń należy wyciąg krzesełkowy „Planay” należący do stacji Notre Damme De Bellecombe, który schodząc na początku w dół zbocza przechodzi nad drogą i zabudowaniami by umożliwić bez żadnych niedogodności jazdę po dalszej części obszaru przedzielonego doliną. Jedyną stacją do której możemy mieć nieco mniej wygodne połączenie narciarskie to Crest Voland/Cohennoz słabo połączona z innymi bo dość długą zieloną trasą łączącą z Saisies oraz wielką pętlą trasy (140 km) do narciarstwa biegowego. Jeżeli nie chcemy korzystać z takich długich i płaskich połączeń, szczególnie jest to uciążliwe dla miłośników snowboardu, zawsze możemy skorzystać z darmowych skibusów. Jeżeli już jesteśmy przy wspomnianej trasie do narciarstwa biegowego to wypada tutaj nadmienić , że te w Saisies są one zaliczane do jednych z najlepszych w Alpach, potwierdzeniem tego jest fakt, że w 1992 roku podczas Olimpiady Zimowej w Albertville to właśnie tutaj odbyły się konkurencje nordyckie (biegi narciarskie i biathlon).

Oprócz malowniczego i ciekawego obszaru narciarskiego Espace Diamant stacja Praz sur Arly ma jeszcze jeden atut, jest nim położenie w bliskości innych znanych miejscowości i obszarów narciarskich. Słynne Chamonix położone jest tylko 30 km jazdy dość dobrą drogą i wycieczka do tej stacji a także zjazd legendarną Vallee Blanche stały się częstym punktem programu naszych wyjazdów. W bezpośrednim sąsiedztwie Praz sur Arly (ok 4 km) leży jedna z bardziej znanych alpejskich stacji, snobistyczna, błyszcząca zbytkiem wspaniałych willi i drogich hoteli miejscowość Megeve. Ta ekskluzywna stacja jest ulubionym miejscem na spędzanie zimowego urlopu wśród gwiazd show-biznesu (George Michael kupił tu sobie wille, bywał tutaj David Bowie wraz z małżonką, Pierce Brosnan przed kręceniem jednego z odcinków Bonda uczył się w Megeve jeździć na nartach), z powodu swojej popularności nie zawsze związanej z prawdziwym narciarstwem nazywana jest przez złośliwych 21-szą dzielnicą Paryża. Mimo tego całego zbytku i trochę specyficznej atmosfery miasteczka gdzie na uliczkach spotykamy panie w drogich futrach a przed hotelami najbardziej luksusowe marki samochodów Megeve jest jednak dość urokliwe i co najważniejsze posiada przepiękny obszar narciarski Evasion Mont Blanc. To ten przepiękny teren liczący 450 km tras narciarskich jest dla wielu głównym magnesem przyciągającym w to miejsce. Podczas naszych wyjazdów wiele osób, szczególnie tych którzy poznali już stoki Espace Diamant i mają siłę na dalsze odkrywanie pięknych tras, decyduje się dokupić choć jeden dzień w obszarze Evasion Mont Blanc. Dla wielu wynajęcie apartamentu w Megeve było by poza zasięgiem jego finansowych możliwości, ale mieszkając w Praz sur Arly z którego regularnym połączeniem autobusowym w kilka minut dotrzemy do Megeve by choć przez chwile poczuć klimat tej pięknej miejscowości i pozjeżdżać na nartach w słynnym obszarze Evasion Mont Blanc jest wielką i dodatkową atrakcją.

Dodatkowe informacje o Praz sur Arly

Położenie miejscowości: 1035 m n.p.m.

Obszar narciarski i karnety:

  • Wysokość obszaru narciarskiego do 2000 m n.p.m.
  • Espace Diamant Ski Area: 185 km tras (11 czarne, 47 czerwone, 59 niebieskie, 31 ziolone)
  • Espace Val d’Arly: 120 km tras (5 czarne, 34 czerwone, 36 niebieskie, 22 zielone)