Les Orres

Les Orres (1650 m n.p.m.)

Ośrodek narciarski mieszczący się w Alpach Wysokich niedaleko jeziora Serre Poncon . Ośrodek zaliczany raczej do grupy mniejszych i spokojnych kurortów narciarskich doskonale przygotowany do przyjęcia grup rodzinnych oraz miłośników sportów zimowych, którzy nie przepadają za wielkimi „kombinatami” narciarskimi. Przyjemna zabudowa w większości wykończonych drewnem hoteli i apartamentów doskonale współgra z malowniczym krajobrazem doliny Durance. Stacja powstała wg projektu znanego paryskiego architekta Jean-Michel Legrand’a na początku lat 70’ , założeniem tego projektu było połączenie nowoczesnej funkcjonalności z otaczającą to miejsce naturą. Gwałtowną modernizację stacja przeszła w latach 90’ i na początku nowego stulecia, kiedy to poczyniono tutaj znaczące inwestycje. Cały czas jednak pamiętano i starano się aby zachować klimat naturalnego, spokojnego miejsca usytuowanego wśród modrzewiowych lasów, który nie kolidowałby z przepięknymi alpejskimi krajobrazami znajdującego się obok Parku Narodowego Des Ecrins. Trzeba przyznać, że w dużym stopniu się to udało i we francuskich recenzjach dużo jest wpisów chwalących właśnie tę przyjemną atmosferę panującą w Les Orres. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tej stacji i nie zakłócać wypoczynku przebywającym tutaj turystom władze lokalne zamknęły ośrodek dla ruchu samochodowego (station sans voiture), oczywiście znajdują się tutaj odpowiednie miejsca parkingowe. Dosyć wygodne jak na francuskie standardy apartamenty też są dodatkowym atutem, choć jak to zawsze we francuskich kurortach bywa mogło by być znacznie lepiej. Wielkim plusem (choć to akurat we Francji nie jest niczym wyjątkowym) jest bezpośrednia bliskość do wyciągów (skis aux pieds), większość usytuowana jest nie więcej niż kilkadziesiąt metrów od budynków.

Dla przyjeżdżających tutaj narciarzy ważne jest również to, że stacja położona jest na dobrej wysokości 1650 m n.p.m. a tereny narciarskie rozciągają się od 1550 m do 2720 m n.p.m. Ośrodek podzielony jest na trzy główne części: Pramouton, Prebois i Precaux, można się między nimi poruszać pieszo jak również kursującym tutaj co 20 minut skibusami. Uniwersalność stacji polegająca na dużym zróżnicowaniu poziomu trudności tras jest dużym magnesem przyciągającym rodziny i grupy o różnym poziomie zaawansowania. Początkujący narciarze mają tutaj do dyspozycji kilkanaście łagodnych stoków nadających się nawet dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z narciarstwem czy snowboardem (6 tras zielonych i 9 niebieskich). Średnio zaawansowani mają do wyboru 19 tras czerwonych, wśród nich jedna z najdłuższych w południowej części Alp „ Grand Cabane” (6 km dł.) wytyczona w zalesionym terenie. Dla zaawansowanych narciarzy stacja przygotowała 3 czarne trasy (w tym najtrudniejsza w okolicy „L’Horrible” 730 m dł. 325 m różnicy poziomów!) oraz tereny do freeride’u (obszar Lac de Sainte Marguerite, Cote Ronde i Grand Vallon).

Położenie stacji a także ustawione do wysokość 2500 m armatki śnieżne sprawia, że na terenach Les Orres mamy gwarantowane warunki śniegowe a sezon narciarski trwa tutaj prawie do końca kwietnia.
Stacja oferuje ciekawą ofertę pozanarciarską, która obejmuje: dyskoteki, restauracje i bary, kino, lodowisko, wycieczki na rakietach śnieżnych, przejażdżki skuterem śnieżnym, tor saneczkowy, paragliding, wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach, kręgle, przedszkole narciarskie, trasy do zimowych spacerów.

Les Orres w skrócie:

  • tereny narciarskie na wysokości 1550 – 2770 m
  • oznakowane trasy narciarskie: 88 km tras zjazdowych i 40 km tras do narciarstwa biegowego
  • 23 wyciągi, 15 orczykowych, 8 krzesełkowych
  • 20 armatek śnieżnych na 25 ha i 12 km tras sztucznie naśnieżanych
  • wyciągi i kolejki dostępne z miejsca zamieszkania
  • stacja narciarska dostępna tylko dla pieszych
  • najdłuższy zjazd: La Grand Cabane – 6 km, 820 m różnicy poziomów
  • najtrudniejszy zjazd: L’Horrible – 730 m dł., 325 m różnicy poziomów
  • tereny z głębokim śniegiem: Lac de Sainte Manguerite, Cote Ronde i Grand Vallon