Superdevoluy

Superdevoluy (1500 m n.p.m.) to nowoczesny ośrodek narciarski, wraz z sąsiednią stacją Joue du Loup (1470 m n.p.m.) oferuje 100 km tras zjazdowych połączonych ze sobą i dostępnych w jednym karnecie. Stacja położona jest w centralnej części Masywu Devoluy przy zachodniej granicy Alp Wysokich w odległości 80 km od Grenoble. Masyw otoczony jest czterema potężnymi szczytami: Faraut (2568 m n.p.m.), Pic de Bure (2709 m n.p.m.), Grand Ferrand (2758 m n.p.m.), Obiou (2789 m n.p.m.). Pomimo dość nowoczesnej architektury dwóch wielkich bloków postawionych w centralnej części stacji, miejscowość zaliczana jest do spokojnych, rodzinnych stacji z pięknymi alpejskimi krajobrazami. Mimo, że w stacji jest jeszcze wiele innych budynków o klimacie tradycyjnych, wykończonych drewnem apartamentowców alpejskich to właśnie największe budynki stanowią centrum oraz zaplecze komercyjne i kulturalne całej miejscowości. Na najniższych poziomach bloków znajdują się sklepy, restauracje, dyskoteki, puby, zaplecze sportowe itp. Jest to celowy zabieg architektów, którzy wybudowali stację wg schematu (stadion integree) czyli wszystko co potrzebne turystom znajduje się pod jednym dachem. Nie ma się tutaj specjalnie czemu dziwić, gdyż jest to typowa stacja „z probówki” co oznacza, że na pustej przestrzeni powstała praktycznie od zera. Na starannie wybranym obszarze, pięknie położonym i doskonale nadającym się do uprawiania narciarstwa specjaliści od planowania opracowali wszystko na deskach kreślarskich by później przy pomocy ogromnych pieniędzy inwestorów zmienić projekt w realną stację. Pomysł typowo francuski, ale udany sądząc po ilości turystów przyjeżdżających do Superdevoluy każdego roku.

Jako klub narciarski mieszkaliśmy tam zarówno w wielkim kompleksie jak i w mniejszych i kameralnych budynkach i trudno było ocenić, który wariant jest lepszy. W małych i przytulnych drewnianych apartamentach można się czuć bardziej kameralnie, ale wygoda mieszkania w centralnym budynku też okazała się bardzo atrakcyjna. Miejsce gdzie bez względu na aktualną pogodę możemy w koszulce i lekkich butach zejść do sklepu, pubu czy dyskoteki, to ostatnie szczególnie cenili sobie młodsi członkowie Ski Klub Pl, to naprawdę duża wygoda, szczególnie po intensywnym narciarsko dniu. Ogromnym atutem Superdevoluy jest bliskość wszystkiego niezależnie w jakim budynku się mieszka. Nie trzeba pokonywać dużych odległości by z każdego miejsca zakwaterowania łatwo dojść do centrum stacji. Prawie z każdego miejsca mamy blisko do wyciągu, z budynku centralnego jest to ok. 50 m, a z innych niewiele dalej. Dużą zaletą dla grupowych i rodzinnych wyjazdów jest zróżnicowany poziom tras zarówno dla średniozaawansowanych narciarzy jak i tych którzy chcą pojeździć na trudnych trasach. Znajduje się tutaj też kilka miejsc dla początkujących narciarzy. Superdevoluy należy do francuskiego klubu „P’tits Montagnards” zrzeszającego stację oferujące najlepsze warunki wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Najwyższy punkt tras to szczyt Pierra d’Agnieres (2510 m n.p.m.), który jednocześnie jest centralnym miejscem i węzłem komunikacyjnym skupiającym większość tras. Trudne stoki znajdują się w większości na północnych zboczach, w sumie mamy do dyspozycji 16 tras czerwonych i 5 czarnych oraz całkiem dobre warunki do jazdy poza trasami dla wytrawnych narciarzy. Dla mniej zaawansowanych narciarzy – 16 tras zielonych i 25 niebieskich. Trasy są czytelne i bardzo dobrze oznakowane co sprawia, że nie trzeba często spoglądać do mapy. Łącznie na 100 km tras mamy 41 km trudnych tras, 43 km średnich i 16 km łatwych. Cechą wyróżniającą trasy Superdevoluy w porównaniu z innymi niedużymi stacjami jest ich długość. Nie są to jak czasami bywa w niedużych miejscowościach króciutkie odcinki, gdzie często trzeba przeprawiać się z wyciągu na wyciąg bo trasy są w małych odcinkach, które kończą się zanim się dobrze można rozpędzić. Trasy Superdevoluy łączą się w taki sposób, że możemy, jeśli chcemy pokonywać je w mniejszych odcinkach jak i zjeżdżać prawie z samej góry. Najdłuższe zjazdy mają długość kilku kilometrów, są tutaj też dostępne warianty jazdy w tzw pętle, czyli dobrze oznakowane trasy po których przejeżdżamy cały obszar z Superdevoluy do Joue do Loup i z powrotem.

Jako atrakcje pozanarciarskie Superdevoluy oferuje malownicze szlaki do zimowych spacerów pieszo jak i na rakietach śnieżnych, które bez problemu można tutaj wypożyczyć. Można się wybrać na przejażdżkę psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym czy wykupić widokowy przelot parolotnią. Jedną z atrakcji jest mieszczące się na Plateau du Bure 2550 m n.p.m. obserwatorium astronomiczne. Pod dachem dostępny jest kompleks wodno-rekreacyjny z basenem, sauną i siłownią.